Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej
Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej funkcjonuje od 1 lutego 2017 r. i kontynuuje dorobek Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej, który działał od 1 października 2001 r. do 31 stycznia 2017 r. Od momentu powstania najpierw Zakładem, a potem Katedrą kieruje prof. dr hab. Małgorzata Święcicka (tytuł profesorski – 2013).
W początkowym okresie działalności Zakładu (do 2003 r.) jego pracownikiem była także: prof. Anna Krawczyk-Tyrpa. Od 2003 r. do października 2019 r. pracownikiem Zakładu/Katedry była również prof. Magdalena Czachorowska. Od 1 października 2019 roku do zespołu Katedry dołączyły dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka, prof. uczelni oraz dr hab. Agnieszka Rypel, prof. uczelni.
W Katedrze wydawana była pod redakcją Małgorzaty Święcickiej seria książkowa Polszczyzna bydgoszczan. Historia i współczesność, obejmująca pięć tomów, które ukazały się w latach 2003-2011.
Od roku 2006 z kolei wychodzi w cyklu dwuletnim seria książkowa Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie, pod red. Małgorzaty Święcickiej oraz pod redakcją Małgorzaty Święcickiej i Moniki Peplińskiej, stanowiąca monograficzne opracowanie szczegółowych problemów związanych z lingwistyką miasta.
W roku 2012 powołano do życia nową serię wydawniczą „Bydgoskie Studia nad Pragmatyką Językową”. Jak dotąd ukazały się 3 tomy tej serii: (Nie)grzeczność, interakcja, komunikacja (2015), Globalizacja a przemiany języków słowiańskich (2016) oraz monografia Moniki Peplińskiej Grzech we współczesnej polszczyźnie. Studium językowo-kulturowe (2018).
Pracownicy Katedry, poza istotnym jakościowo i ilościowo, dorobkiem publikacyjnym, mogą poszczycić się organizacją lub współorganziacją licznych konferencji,sympozjów itd., wśród których są tak prestiżowe wydarzenia, jak: LX Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego (2012), Międzynarodowa Konferencja Naukowa Komisji Socjolingwistyki Afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów z cyklu Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym pt. Globalizacja a przemiany języków słowiańskich (2014), X Forum Fultury Słowa (2015) oraz od 2006 roku cykliczna konferencja Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie.
Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne na różnych kierunkach studiów, poza filologią polską m.in. na logopedii, humanistyce drugiej generacji, dziennikarstwie i komunikacji społecznej, seminaria doktoranckie, magisterskie i licencjackie itd.
W Katedrze realizowane są zadania badawcze w ramach badań statutowych oraz grantów badawczych. Aktywność pracowników Katedry obejmuje także członkostwo w licznych krajowych i międzynarodowych gremiach naukowych, towarzystwach naukowych itp., nadto działalność popularyzatorską i poradnictwo językowe (m.in. w ramach członkostwa pracowników Katedry w Towarzystwie Miłośników Języka Polskiego, ale także poprzez eksperckie wypowiedzi w mediach i udział w licznych inicjatywach lokalnych).
Liczba profesorów, liczba doktorów
- 1 profesor tytularny
- 3 doktorów habilitowanych (profesorów uczelni)
- 1 doktor (adiunkt)
Obszary badawcze
- Pragmalingwistyka
- Socjolingwistyka
- Stylistyka językoznawcza
- Genologia lingwistyczna
- Językoznawstwo kulturowe
- Językoznwstwo normatywne
- Leksykologia i frazeologia
- Tekstologia lingwistyczna
Kontakt:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Wydział Językoznawstwa
Katedra Stylistyki i Pragmatyki Językowej
ul. Jagiellońska 11
85-067 Bydgoszcz
tel. 52 3213180, 3229839, w. 15
e-mail: malzak@ukw.edu.pl